Background

O PROJEKTU

Čím dál více využíváme moderních technologií – každý den brouzdáme po internetu, dostáváme a odpovídáme na emaily, pracujeme s internetovým bankovnictvím nebo nakupujeme v e-shopech. A přitom jsme často vystavováni hrozbám, které v případě naší nepozornosti či špatného rozhodnutí mohou vést ke ztrátě naší online identity či peněz z bankovního účtu.

Česká bankovní asociace (ČBA) každoročně měří tzv. Index kyberbezpečnosti ČBA, který vychází z tvrzení Čechů, jakým způsobem se chovají na internetu. V roce 2020 dosáhl Index opět průměrných výsledků, celkem 61 %. Nepoučitelní Češi opakovaně přiznávají, že nečtou informační zprávy od bank a nevěnují pozornost bezpečnostním upozorněním svého mobilního telefonu, polovina neřeší ani jeho zabezpečení.

Vzhledem k několik let stagnujícímu výsledku Indexu se v prosinci 2020 ČBA ve spolupráci se společností ESET a agenturou SC&C rozhodla prověřit Čechy i v praxi. Vznikl tzv. Kybertest, jehož cílem bylo zjistit, zdali respondenti v rolích klientů fiktivní Rodinné banky při reálně vypadajících simulacích rozpoznají, že jsou terčem online podvodníků. Opak by v reálném světě s největší pravděpodobností znamenal ztrátu dat, peněz na účtu či kontroly nad zařízením.

Jak Češi v Kybertestu uspěli? Pouze na 43 %!

Nyní, mimo jiné díky připojení Policie ČR k projektu, si máte možnost Kybertest vyzkoušet i vy!

SPUSTIT

Tip České bankovní asociace: Přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, údaje z platebních karet ani potvrzovací kódy z SMS zpráv žádná banka po svých klientech nikdy nepožaduje! A už vůbec ne po telefonu, v e-mailu, SMS zprávě nebo přes sociální sítě. Jakýkoli takovýto požadavek je pokusem o podvod, a proto na něj nereagujte a informujte banku. Více na www.bezpecnebanky.cz

Máte dotazy či připomínky? Kontaktujte nás na info@kybertest.cz.